top of page
59106160_2423937894296716_22429093516416

"Ciąża i wczesny okres rodzicielstwa to czas emocjonalnego rozchwiania i sięgającej glęboko wrażliwości na bodżce wewnętrzne i zewnętrzne. Aby z powodzeniem pokonac drogę od bycia czyimś dzieckiem do bycia czyimś rodzicem ciężarna kobieta i jej partner muszą uporać się z mieszanymi uczuciami i poważnymi zmianami w strukturze ich tożsamości seksualnej, osobistej i jako pary.

"Ciąża. Kulisy wewnętrznego świata" Joan Raphael-Leff

wsparcie psychologiczne i psychoterapia w okresie ciąży

Radość, nadzieja, poczucie spełnienia w okresie oczekiwania na dziecko - tym uczuciom towarzyszy często rozchwianie emocjonalne, lęk związany z narodzinami, stany paniki, poczucie uprzedmiotowienia i braku wpływu na sytuację, bezsenność. Przyszli rodzice obawiają się, czy będą w stanie podołać roli Mamy i Taty, jak zmieni się relacja pomiędzy nimi i życie zawodowe. Niezwykła przemiana emocjonalna, którą przechodzą jest trudniejsza w sytuacji dodatkowych komplikacji zdrowotnych, trudności finansowych, poczucia braku wzajemnego wsparcia. 

O tych ambiwalentych uczuciach bywa trudno rozmawiać, nawet w gronie bliskich osób, zwłaszcza w kontekście społecznego (i medialnego) przekazu, który gloryfikuje okres ciąży i macierzyństwa. Spotkanie z psychologiem jest jedną z niewielu okazji do tego, by mówić otwarcie o wątpliwościach, rozterkach i obawach.

Celem terapii w tym okresie jest często uporanie się z trudnymi emocjami, takimi jak lęk i depresja, akceptacja ambiwalentych odczuć i myśli związanych z ciążą i narodzinami dziecka, odzyskanie zaufania do samej/samego siebie i poczucia siły.

Korzyści z podjęcia psychoterapii w tym okresie:

 • zmniejszenie ryzyka powikłań położniczych, depresji poporodowej,

 • dobre przygotowanie na porodu i podjęcia ról rodzicielskich,

 • budowanie bezpiecznej, stabilnej relacji z dzieckiem.

psychoterapia poporodowa i w okresie wczesnego rodzicielstwa

Najczęstsze powody szukania pomocy w tym okresie to:

 • objawy depresji poporodowej - smutek lub zobojętnienie, płaczliwość, brak energii, wycofanie,

 • przeżywanie nadmiernego lęku o bezpieczeństwo i zdrowie dziecka, zamartwianie się,

 • poczucie bycia niewystarczająco dobrym rodzicem (u matek często uruchamiane przez kłopoty związane z karmieniem piersią),

 • trudność w zaakceptowaniu pojawiających się w relacji z dzieckiem uczuć zniecierpliwienia i złości, 

 • kryzys w relacji między rodzicami,

 • poczucie utraty wielu ważnych dotąd aspektów funkcjonowania, niemożności realizacji własnych potrzeb, poczucie osamotnienia,

 • troska o zbudowanie dobrej, bezpiecznej relacji z dzieckiem, 

 • dylematy związane z wypracowaniem nowych zasad w relacji z Dziadkami  i innymi ważnymi osobami.

Uwaga młodych rodziców jest skoncentrowana na dziecku i w codziennym zaabsorbowaniu opieką nad nim trudno jest znaleźć czas na rozważenie i uspokojenie własnych emocji. A bywają one silne, kiedy szczęście, duma i poczucie satysfakcji miesza się z niepewnością, poczuciem zagubienia, fizycznym zmęczeniem i brakiem snu. 

Psychoterapia pomaga uporządkować wewnętrzne zamieszanie, odzyskać poczucie stabilności i pewności, ułożyć, niekiedy na nowych zasadach, relacje z ważnymi osobami - partnerem, rodzicami.

wsparcie psychologiczne w sytuacjach trudnych, takich jak informacja o poważnej wadzie genetycznej dziecka, poronienie, śmierć dziecka

Kiedy radosne oczekiwanie zastępuje rozpacz i żal, potrzeba czasu i dobrej przestrzeni do wyrażenia bólu i opłakania straty. Wsparcie bliskich ma wtedy wielkie znaczenie, pomocny może też być kontakt z psychoterapeutą.

Psychoterapia pomaga przejść przez czas żałoby tak, by rany mogły stopniowo zagoić się i by możliwy był powrót nadziei na dobrą przyszłość. 

53628934_2329812567042583_11458262529935
psychoterapia w leczeniu niepłodności

Niepłodność stanowi ogromne obciążenie emocjonalne dla par, które długo czekają na narodziny biologicznego dziecka. Partnerzy przeżywają ból związany z niespełnionym pragnieniem, poczucie winy, rozgoryczenie, zmęczenie przewlekłym stresem, lęk o przyszłość. Czasem przeżywanie tych trudnych uczuć ogranicza płodność i możliwość zajścia w ciążę.

Udział w psychoterapii to czas na to, by:

 • łagodzić bolesne uczucia,

 • odnajdywać najlepsze sposoby radzenia sobie z medycznymi procedurami wspomaganego rozrodu,

 • szukać źródeł płodności pary i wzmacniać je,

 • zatroszczyć się o relację  między partnerami.

53628934_2329812567042583_11458262529935

obrazy autorstwa Nataszy Piskorskiej - www.nataszapiskorska.pl

bottom of page