"Ciąża i wczesny okres rodzicielstwa to czas emocjonalnego rozchwiania i sięgającej glęboko wrażliwości na bodżce wewnętrzne i zewnętrzne. Aby z powodzeniem pokonac drogę od bycia czyimś dzieckiem do bycia czyimś rodzicem ciężarna kobieta i jej partner muszą uporać się z mieszanymi uczuciami i poważnymi zmianami w strukturze ich tożsamości seksualnej, osobistej i jako pary.
"Ciąża. Kulisy wewnętrznego świata" Joan Raphael-Leff
wsparcie psychologiczne i psychoterapia w okresie ciąży
Radość, nadzieja, poczucie spełnienia w okresie oczekiwania na dziecko - tym uczuciom towarzyszy często rozchwianie emocjonalne, lęk związany z narodzinami, stany paniki, poczucie uprzedmiotowienia i braku wpływu na sytuację, bezsenność. Przyszli rodzice obawiają się, czy będą w stanie podołać roli Mamy i Taty, jak zmieni się relacja pomiędzy nimi i życie zawodowe. Niezwykła przemiana emocjonalna, którą przechodzą jest trudniejsza w sytuacji dodatkowych komplikacji zdrowotnych, trudności finansowych, poczucia braku wzajemnego wsparcia.
O tych ambiwalentych uczuciach bywa trudno rozmawiać, nawet w gronie bliskich osób, zwłaszcza w kontekście społecznego (i medialnego) przekazu, który gloryfikuje okres ciąży i macierzyństwa. Spotkanie z psychologiem jest jedną z niewielu okazji do tego, by mówić otwarcie o wątpliwościach, rozterkach i obawach.
Celem terapii w tym okresie jest często uporanie się z trudnymi emocjami, takimi jak lęk i depresja, akceptacja ambiwalentych odczuć i myśli związanych z ciążą i narodzinami dziecka, odzyskanie zaufania do samej/samego siebie i poczucia siły.
Korzyści z podjęcia psychoterapii w tym okresie:
-
zmniejszenie ryzyka powikłań położniczych, depresji poporodowej,
-
dobre przygotowanie na porodu i podjęcia ról rodzicielskich,
-
budowanie bezpiecznej, stabilnej relacji z dzieckiem.
psychoterapia poporodowa i w okresie wczesnego rodzicielstwa
Najczęstsze powody szukania pomocy w tym okresie to:
-
objawy depresji poporodowej - smutek lub zobojętnienie, płaczliwość, brak energii, wycofanie,
-
przeżywanie nadmiernego lęku o bezpieczeństwo i zdrowie dziecka, zamartwianie się,
-
poczucie bycia niewystarczająco dobrym rodzicem (u matek często uruchamiane przez kłopoty związane z karmieniem piersią),
-
trudność w zaakceptowaniu pojawiających się w relacji z dzieckiem uczuć zniecierpliwienia i złości,
-
kryzys w relacji między rodzicami,
-
poczucie utraty wielu ważnych dotąd aspektów funkcjonowania, niemożności realizacji własnych potrzeb, poczucie osamotnienia,
-
troska o zbudowanie dobrej, bezpiecznej relacji z dzieckiem,
-
dylematy związane z wypracowaniem nowych zasad w relacji z Dziadkami i innymi ważnymi osobami.
Uwaga młodych rodziców jest skoncentrowana na dziecku i w codziennym zaabsorbowaniu opieką nad nim trudno jest znaleźć czas na rozważenie i uspokojenie własnych emocji. A bywają one silne, kiedy szczęście, duma i poczucie satysfakcji miesza się z niepewnością, poczuciem zagubienia, fizycznym zmęczeniem i brakiem snu.
Psychoterapia pomaga uporządkować wewnętrzne zamieszanie, odzyskać poczucie stabilności i pewności, ułożyć, niekiedy na nowych zasadach, relacje z ważnymi osobami - partnerem, rodzicami.
wsparcie psychologiczne w sytuacjach trudnych, takich jak informacja o poważnej wadzie genetycznej dziecka, poronienie, śmierć dziecka
Kiedy radosne oczekiwanie zastępuje rozpacz i żal, potrzeba czasu i dobrej przestrzeni do wyrażenia bólu i opłakania straty. Wsparcie bliskich ma wtedy wielkie znaczenie, pomocny może też być kontakt z psychoterapeutą.
Psychoterapia pomaga przejść przez czas żałoby tak, by rany mogły stopniowo zagoić się i by możliwy był powrót nadziei na dobrą przyszłość.
psychoterapia w leczeniu niepłodności
Niepłodność stanowi ogromne obciążenie emocjonalne dla par, które długo czekają na narodziny biologicznego dziecka. Partnerzy przeżywają ból związany z niespełnionym pragnieniem, poczucie winy, rozgoryczenie, zmęczenie przewlekłym stresem, lęk o przyszłość. Czasem przeżywanie tych trudnych uczuć ogranicza płodność i możliwość zajścia w ciążę.
Udział w psychoterapii to czas na to, by:
-
łagodzić bolesne uczucia,
-
odnajdywać najlepsze sposoby radzenia sobie z medycznymi procedurami wspomaganego rozrodu,
-
szukać źródeł płodności pary i wzmacniać je,
-
zatroszczyć się o relację między partnerami.
obrazy autorstwa Nataszy Piskorskiej - www.nataszapiskorska.pl